دکتر کیوان مزدا

کیوان مزدا در سال1338 در آبادان زاده شد.پدرش اززرتشتیان ایران بود و سیروس نام داشت و مادرش فرانسوی بود.

وی در سن 7سالگی به همراه خانواده‌اش به فرانسه مهاجرت کرد و تحصیلات عالی خود را در رشته پزشکی و جراحی ارتوپدی و فلوشیپ جراحی ستون فقرات به اتمام رساند.

کیوان مزدا رئیس بخش ارتوپدی کودکان «بیمارستان روبرت دوبره» پاریس و همچنین عضو سازمان پزشکان بدون مرز و مؤسسه «زنجیره امید فرانسه» بود. او از سال1386 فعالیت خود را با نام «مؤسسه زنجیره امید ایران» در کشور زادگاهش نیز آغاز کرد و هر سال 4بار برای معاینه و معالجه رایگان کودکان فاقد توان مالی و دارای بیماری های سخت و پیچیده، به ایران سفر می کرد و در طی این سفرها، سالی 2بار نیز با همراهی تیم جراحی خود عمل های جراحی را در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان نورافشار انجام می داد.

به گفتۀ مدیر روابط بین‌الملل مؤسسه خیریه زنجیره امید(عباسعلی سپاهی یونسی):

«زنجیره امید نه تنها یک مؤسسه خیریه برای درمان کودکان با کیفیت مطلوب است؛ بلکه پزشکان بسیاری جهت دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلندمدت، به آنجا اعزام می شوند و توسط سفارت فرانسه تحت حمایت مالی قرار می گیرند. تا سال97، 105تیم فرانسوی جهت انجام مأموریت پزشکی و تعامل درمانی و علمی و آموزشی به ایران سفر کرده‌اند. یکی از شاخصه‌های مهم فعالیت‌های زنجیره امید، کاهش چشمگیر هزینه‌های درمان با بالاترین سطح استاندارد کیفیت درمان است.»

روش و تکنیک خاص و ابداعی دکتر کیوان مزدا در اصلاح انحراف‌های‌ ستون فقرات، هم‌اکنون در اکثر مراکز دنیا استفاده می شود و با این تکنیک منحصر ‌بفرد، امکان عمل‌های‌ پیچیده ستون فقرات به وجود آمد.

دکتر، یکی از ایرانیان موفق مقیم فرانسه بود و با اینکه در فرانسه بزرگ شده بود ولی به دلیل داشتن پدری ایرانی، خود را ایرانی می دانست و در حوزه تخصص خود که جراحی ستون فقرات اطفال بود، خدمات فراوانی را انجام داد.

وی جزو بهترین و بزرگ ترین جراحان جهان بود که برای کسب پول و تجارت، پزشک نشده بود. وی جراح و دکتر متخصص حرفه ای بود، که همیشه در امور خیریه پیش قدم می شد.

کیوان مزدا، دکتر ایرانی_فرانسوی، سال های زیادی را بعنوان عضوی فعال از سازمان پزشکان بدون مرز، در کشورهای توسعه ‌نیافته خدمت کرد.

  • دکتر مزدا در فرانسه بزرگ شد ودر جراحی ارتوپدی و ستون فقرات از مطرح‌ترین افراد دنیا شد اما هیچ‌گاه هم وطنان خود را فراموش نکرد.

 طی 11سال، دکتر مزدا و تیمش، در سکوت خبری و بدون هیاهو و بادلی مملو از عشق، به ایران می آمدند و فرزندان بی بضاعت این سرزمین را رایگان عمل می کردند. درکنار فعالیت درمانی، در طول این مدت، همکاری دکتر مزدا با دانشگاه علوم دکتری تهران موجب آموزش جراحان بسیاری شد که در سراسر ایران مشغول به درمان بیماران هستند.

  • مصاحبه چند دقیقه ای با پروفسور کیوان مزدا:

دکتر کیوان مزدا با بیان این که در طول سال، چهار نوبت برای درمان مددجویان به تهران سفر می کند، گفت:

«درحدود ٢٠ نفر را در سفر اخیر عمل کرده‌ام. هزینه درمان هم توسط یک NGO فعال در ایران و همین‌طور یک NGO در فرانسه پرداخت می شود.»

«تعداد زیادی از تجهیزات در ایران فراهم است ودر صورت نیاز تعدادی نیز با هزینه همان NGO، وارد کشور می شود.»

دکتر مزدا به مشکلات حوزه درمان در ایران اشاره کرد و گفت:

«ایران یک کشور رو به پيشرفت است. متاسفانه زمان ورود بیمار برای درمان با تأخیر صورت می گیرد. بیمه در ایران با کشور های توسعه‌یافته به‌شدت متفاوت است.»

وی همچنین در ادامۀ صحبت هایش عنوان کرد:

«فعالیت داوطلبی جزئی از زندگی‌ام است، 30سال است که کار من این است؛ برهانی برای توجیه آن ندارم، همان‌گونه که نفس می کشم، کار داوطلبی می کنم.

بنظر شما نفس کشیدن دلیل میـــخواهد؟»

حرف پایانی دکتر کیوان مزدا، آرزویش برای دنیا بود:

  • «جنگ نباشد، غذا باشد. زندگی بدون هیچ‌گونه تبعیض.»


«گالری عکس»

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *