دکتر سیروس پیله رودی

دکتر سیروس پیله رودی در تاریخ 5اسفند سال1316 در شهر آستارا به دنیا آمد.

تحصیلات اولیه خود را در رشت به پایان رساند، در سال1336 وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران شده و در سال1343 فارغ التحصیل شد. در سال1357 برای گذراندن دوره عالی مدیریت بهداشت دوباره وارد دانشکده بهداشت تهران شد و در سال1360 با همت جمعی از همکاران خود از جمله دکتر کامل شادپور شبکه بهداشت و درمان کشور را پایه گذاری کرد.

دکتر پیله رودی  به همراه اعضای تیم همراهش سال‌ها عاشقانه کار کردند تا در اوج نابسامانی، شبکه ارائه خدمات بهداشتی ایران، در میان خرابه های انقلاب و جنگ ملت، درجهت التیام درد، در اختیار میلیون‌ها ایرانی دردمند در روستاها و بخش‌ها و شهرهای دور و نزدیک کشور قرار گیرد. سیستمی که در سال‌های بعد به عنوان تجربه ای بزرگ و مفید مورد اهتمام و تحسین سازمان جهانی بهداشت و کشورهای عضو قرار گرفت.

شبکه ارائه خدمات سلامتی در ایران در میان آشنایان به موضوع، به نام دکتر پیله رودی و دکتر شادپور شناخته می‌شود، اگر چه آن دو و خصوصاً دکتر پیله رودی بزرگ، امروز در اوج گمنامی ملی و نامهربانی به سر می‌برد. امروز میلیون‌ها ایرانی وامدار کار سترگ این پیرمرد مهربان و سخت کوشند و او البته کار خود را تنها انجام یک وظیفه می‌شمرد اگر چه از یادآوری تلخ و شیرین آن سال‌ها، اشک در گوشه چشمانش جمع می‌شد.

ایرانیان همه آن‌هایی که سالم و تندرست هستند و فرزندانی شاداب و سالم دارند وامدار بذل سخاوتمندانه سال‌های جوانی دکتر پیله رودی هستند.

تاکنون درمانگاه سیروس پیله رودی در اردبیل و بیمارستان سیروس پیله رودی در لواسان و بیمارستان پیله رودی در قشم به نام ایشان مزین شده است.

اسامی کتاب‌هایی که به قلم دکتر سیروس پیله رودی انتشار یافته عبارتند از:
_ کتاب ارزیابی کیفیت مدیریت
_ کتاب تحلیل هزینه: برنامه توسعه مدیریت مراقبت‌های اولیه بهداشتی
_ کتاب برنامه توسعه مدیریت مراقبت‌های اولیه بهداشتی: حل مسئله
_ کتاب شبکه بهداشت و درمان شهرستان
_ کتاب خدمات ادغام یافته و روشی برای برآورد نیروی انسانی
_ کتاب برنامه توسعه مدیریت مراقبت‌های اولیه بهداشتی: ارزیابی نیازهای بهداشتی جامعه و پوشش
_ کتاب دانستنی‌هایی در زمینه بودجه و روشی برای محاسبۀ بهای تمام شده واحد خدمت در خدمات ادغام یافته.

این استاد بزرگوار بهداشت، سرانجام پس از عمری تلاش و مجاهدت دلسوزانه در عرصه سلامت کشور، 4تیر سال1392 براثر ضايعه مغزی به رحمت ایزدی پیوست.


  • دکتر شادپور هنگام درگذشت دکتر سیروس پیله رودی که همراه و همفکر همیشگی اش در مسیر راه اندازی شبکه بهداشت و درمان کشور بود، یادی از وی کرد و از مسیر پرپیچ و خمی گفت که با هم برای طراحی و راه اندازی شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی کشور پیموده بودند:

«آقای دکتر پیله رودی بعد از اینکه از دانشگاه پزشکی در سال1343 فارغ التحصیل شدند، به خدمت سپاه بهداشت درآمدند و برای فرد شیفته ای مثل ایشان که پر می زدند تا بیشتر بدانند؛ این تجربه، تجربه تلخ و شیرینی بود؛ تلخ برای اینکه با دشواری های زندگی روستایی آشنا شود و شیرین برای اینکه در حد توانش از آن دشواری ها بکاهد.

بعد از آنکه خدمت ایشان در سپاه بهداشت به عنوان یک نظامی پایان گرفت، به استخدام سپاه بهداشت درآمدند و در استان لرستان خدمت کردند و منشاء اثر شدند. سپس به سازمان مرکزی سپاه بهداشت آمدند و زمانی که من معاون آن سازمان بودم، به علت درخواست یکی از دوستان مشترکمان، ایشان از سازمان سپاه بهداشت به بهداری راه ها انتقال پیدا کردند. دکتر پیله رودی که از خدمت در مدیریت و بهداشت عمومی تجربه ها آموخته بود، آنجا با کار و فعالیت در بهداری راه ها به نوعی دیگر از تجربه دست یافت و بیشتر به خدمات درمانی و بیمارستانی تکیه کرد و به دلیل آنکه فردی باهوش و پرتلاش بود، باز هم آموخت و آموخت.

پس از انقلاب اسلامی، دکتر به دانشگاه بهداشت رفت و دوره های ام.پی.اچ را گذراند و بعد از یک سال که آن دوره تمام شد، به برنامه ای که بنده و یکی دیگر از دوستان آغاز کرده بودیم، پیوست و تمام تجربه هایی را که پیش از آن بخاطر خدمت در سپاه بهداشت و بهداری راه ها آموخته بود، بروز داد. ما مبانی فکری و فلسفی دستاوردی را که بعدها به شبکه بهداشت و درمان معروف شد، تدوین کردیم و در شب ها و روزهای بسیار سختی که جنگ بین ایران و عراق در جریان بود، مجبور بودیم که این برنامه ها را تدوین کنیم و بعد از آن در حضور وزرای وقت و معاونان دفاع کنیم ولی وزرا هر چند وقت یکبار عوض می شدند و ناچار باید این کارها و پوشش ها را از سر می گرفتیم برای اقناع وزیران و معاونان جدید.

سرانجام این کار به نقطه ای رسید که فکرهایمان در دی ماه سال1360 با نام “نگرشی بر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی” انتشار پیدا کرد. بعد از آنکه این نقشه راه آماده شد، گام به گام به آنچه در آنجا به عنوان مبانی فکریمان نوشته بودیم، وفادار ماندیم و در کنار دکتر پیله رودی توانستیم در 269شهرستان آن زمان، شبکه بهداشت و درمان شهرستان را با ویژگی هایی که فراوان می توان در خصوص آن سخن گفت، تدوین کنیم و برای هر شهرستان مجلدی فراهم آوریم که می شود گفت سرنوشت هر شهرستان از نظر گسترش شبکه ها را بیان می کرد.

وقتی این کار هم سرانجام گرفت، نوبت به قانع کردن مسئولان وقت و شناساندن ارزش های این کار و موافقت های عملی با به اجرا درآوردن آنها بود که تا فرودین سال1364 طول کشید.

بعد از آن که این مرحله را نیز پشت سر گذاشتیم، مرحله اجرا پیش آمد و هرچه پیشتر رفتیم، حقانیت کاری که در کنار هم فراهم آورده بودیم، بیشتر خودش را نشان داد و بیش از پیش موجب جلب حمایت مسئولان و تصمیم گیرندگان وقت شد و برای اجرای موفق این طرح، گروه ما و مخصوصا دکتر پیله رودی هرچه در توان داشت، به کار بست.»

«گالری عکس»

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *