دکتر حسین ملک افضلی

دكتر حسین ملك افضلی در سال1318 در يک خانواده روحانی در شهر اردكان به دنيا آمد.

حسین ملک افضلی در سال1324 تحصيلات ابتدايی خود را آغاز كرد. خانواده او پس از يک سال اقامت در تهران، به قم نقل مكان نمودند و او دوران ابتدایی را در يكی از مدارس اسلامی قم گذراند. از اين زمان پدر ايشان اصرار داشت كه او يک روحانی شود ليكن مادرش بيشتر او را به سوی رشته پزشكی تشويق می كرد.
وی در اين دوران علاوه براينكه روزها به دبيرستان رفته و علوم جديد می آموخت، شب ها نيز نزد پدر دروس دینی را فرا می گرفت. تا اينكه دوران سيكل اول(كلاس7و8و9) را به پايان رسانيد و در سال1331 وارد دبيرستان شد.

دکتر ملک افضلی در سال1334 به كلاس دهم قدیم رفت و در رشته طبيعی ادامه تحصيل داد و سال‌های 10و11و12 دبيرستان را در قم با رتبه اول به پايان رسانيد. او در سال1337 ديپلم طبيعي گرفته و نهایتاً رشته پزشكی دانشگاه تهران را برگزيد و تحصيلات خود را درآن رشته ادامه داد. در سال1344 با گذرانيدن يک دورۀ تخصصی در دانشكده بهداشت تهران، موفق به كسب گواهی نامه تخصصی «آمار حياتی» شد.

دکتر حسین ملک افضلی بنیانگذار نظام شبکه در ایران می باشد.

شبکه‌های بهداشت و درمان باعث شد تا فردی که در دورترین روستاهای کشور زندگی می‌کند، با فردی که در شهر است، به صورت یکسان خدمات بهداشتی و درمانی را دریافت کند.
وی خدمات شغلی خود را از سال1346 در سمت مسئول سپاه بهداشت استان كردستان آغاز كرد و از سال1353، استاديار و دانشيار گروه آمار و اپيدميولوژی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران شد.

وی در سال1356 يک بورس تحصيلی از سازمان بهداشت جهانی گرفت و به آمريكا رفت و در دوره‌های آمار و اپيدميولوژی دانشكده بهداشت دانشگاه كاليفرنيا در لوس آنجلس شركت كرد و موفق به گذراندن آن دوره شد.

سوابق علمی و اجرایی ایشان شامل این موارد می باشد:

 • _ رئيس دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران(1363)
 • _ معاونت بهداشت وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشكی و قائم مقام وزير در ستاد گسترش شبكه‌های بهداشتی و درمانی كشور(1374_1364)
 • _ معاون تحقيقات و فناوری وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكی(1386_1378)
 • _ رئيس انستيتو تحقيقات بهداشتی(1388_1386)
 • _ رئيس پژوهشكده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشكی تهران(1390)
 • _ استاد ممتازگروه اپيدميولوژی وآمار دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران(1390)
 • _ عضو كميته مشورتی تحقيقات سلامت سازمان جهانی بهداشت-منطقه مديترانه شرقی(1389_1381)
 • _ عضوكميته گواهی ريشه‌ كنی فلج اطفال سازمان جهانی بهداشت-مديترانه شرقی(1377)
 • _ عضوكميته مشورتی تحقيقات سلامت سازمان‌های بهداشت-ژنو(1383)
 • _ عضوعلمی وابسته در دانشگاه جكسون درايالت ميسيسيپی آمريكا(1390).

از تقدیرنامه‌های اهدایی به ایشان می توان به این موارد اشاره کرد:

 • برنده كتاب سال در علوم پزشكی و بهداشت(1363)؛
  برنده جايزه جمعيت سازمان ملل(1386)؛
  استاد ممتاز(1390)؛
  كسب مدال درجه2خدمت(1379)؛
  كسب رتبه اول جشنواره رازی در گروه بهداشت و تغذيه(1377).چاپ 13كتاب و 170مقاله علمی به زبان فارسی و انگليسی در مجلات معتبر داخلی و خارجی از دیگر افتخارات دکتر حسین ملک افضلی می باشد.

شایان ذکر است كتاب “اصول اپيدميولوژی”، ترجمه دكتر حسين ملک زاده افضلی در دوره سوم كتاب سال، از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان كتاب سال ايران برگزيده شد.

در مراسم نکوداشت پروفسور حسين ملک افضلی اردكانی، متن پیام وزیر بهداشت(دکتر سعید نمکی) خطاب به پروفسور ملک افضلی اینگونه بود:

«در همه جای این سرزمین مقدس پهناور ردپايی است از گامهای استوار فرزانه ای عاشق و دل بسته اعتلای تندرستی مردمان وطنش.

مردی که عاشقانه با کوله باری از دانش و مهربانی در دور افتاده ترين نقاط کشور نهال تندرستی كاشته و بذر سلامت پاشيده تا از مرگ و مير كودكانش بكاهد، و زنان و مردانش را در تندباد ناتندرستی در پناه بيشه زار سرسبز سلامت دربرگيرد.

با تقدیر از بزرگ مرد و افسر برجسته نظام سلامت؛ استاد فرزانه، جناب آقای دکتر حسین ملک افضلی.»

«گالری عکس»

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *