دکتر جلال مجیبیان

جلال مجیبیان در سال1304 شمسی در محله تل شهر یزد متولد شد و پدرش استاد کاظم مجیبیان بنّا بود.

جلال در مکتب بی ‌بی سکینه ملّا، قرآن آموخت و به دبستان بَدر رفت. سپس دوره متوسطه را در دبیرستان مارکار و کیخسروی گذراند و به سفارش پدر، دانشجوی رشته پزشکی شد؛ درست در زمانی که به علت نبود پزشکان متخصص و امکانات کافی، خیلی از مادران و نوزادان هنگام وضع حمل و زایمان فوت می کردند.

او در سال1333 با «اشرف راجی» دختری از خانواده معروف یزدی ازدواج کرد و حاصل آن 3فرزند به نام های «مهدیه» متخصص زنان و زایمان، «حمید رضا» متخصص رادیولوژی و «نعیمه» بود که متأسفانه نعیمه به همراه همسرش دکتر راد در عنفوان جوانی و سال1355 در اثر حادثه تصادف فوت می کنند.

 • دکتر جلال مجیبیان درباره انتخاب رشته پزشکی و تخصص زنان و زایمان این گونه گفته است:

“از آنجا که مادرم برای به دنیا آوردن من بسیار سختی کشید و ممکن بود جان خود را از دست بدهد، این موضوع برای من انگیزه ای شد تا رشته زنان و زایمان را انتخاب کنم؛ همیشه دوست داشتم به مادرانی که در خطر از دست دادن جانشان بودند، کمک کنم. این خود باعث شد از روی علاقه این رشته را انتخاب کنم و آن را ادامه دهم.

دکتر جلال مجیبیان پس از بازگشت به یزد، کار خود را در بیمارستان شیر و خورشید(بیمارستان بهمن) یزد آغاز کرد. در حالی که در این مرکز، هیچ گونه امکاناتی حتی سرم، نخ بخیه و… وجود نداشت. در آن زمان، شیر خشک نوزادان را نیز به صورت بشکه ‌‌های 200کیلویی از خارج از کشور خریداری می‌ کردند.

وی اولین مطب خود را که خانه کوچک مرحوم ناجی(یکی از دوستان پدرش) در کوچه سهل بن علی خیابان امام یزد بود، افتتاح کرد. ناجی، این منزل را رایگان به او داد و دکتر در موقع تأسیس بیمارستان مجیبیان، صبح ها در بیمارستان بود و عصرها به مطب می رفت.

دکتر مجیبیان در سال1342 هـ.ش با تلاش فراوان و کمک پدر، بیمارستان دکتر مجیبیان یزد را با ظرفیت 20تخت در خیابان کاشانی ساخت و به بهره برداری رساند. این بیمارستان خصوصی به صورت تخصصی در زمینه زنان و زایمان بوده است. ساختمان جدید دیگری با ظرفیت 114تخت نیز در سال1357 شمسی به این بیمارستان اضافه گردیده است.

او همیشه یاور نیازمندان بود و با تلاش زیاد اولین بیمارستان خصوصی را در یزد راه اندازی کرد.
همیشه سعی داشت بهترین امکانات را برای درمان بیماران بکار گیرد؛ تا جائیکه خیلی از اولین های علم پزشکی ایران همچون:

 • _ اولین تعویض خون نوزاد،
  _ مونیتورینگ جنین از آمریکا،
  _ سونوگرافی تخصصی زنان،
  _ زایمان بدون درد با تزریق نخاعی،
  _ هیستروسکوپی، لاپاروسکوپی،
  _ کلپوسکوپی،
  _ داپلر رنگی
  و… به دست او و در بیمارستان او رقم خورد.

بیمارستان دکتر مجیبیان در بخش های جراحی زنان و زایمان، جراحی مغز و اعصاب، جراحی عمومی، اطفال، چشم، پوست، ارتوپدی، داخلی قلب و عروق، داخلی، ارولوژی و… به فعالیت مشغول می باشد و مرکز درمان نازایی و ناباروری نیز دارد.

یکی از مهمترین سفارشات او، توجه و رسیدگی مناسب به بیماران بود و در رسیدگی و احقاق حق بیماران با کسی تعارف نداشت.

وی حتی همین اواخر در سن 92سالگی هم برای درمان، بر بالین بیماران حاضر می شد. او چند دانشجوی بورسیه ای مستعد اما نیازمند داشت، که با کمک و حمایت دکتر، تحصیل کرده و مدارج بالای علمی را طی نمودند.

این پزشک مردمی، در تاریخ 11مرداد سال96 درگذشت.

دکتر جلال مجیبیان، در وصیت نامه اش از همگان خواست بجای آوردن دسته گل و نصب بنر، هزینه مربوطه را خرج آزادی زندانیان نیازمند و درمان کودکان سرطانی کنند.


«گالری عکس»

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *