دکتر ایرج فاضل


دکتر ایرج فاضل در سال1318 در اردستان-اصفهان زاده شد.

وی دارای فوق تخصص جراحی عروق و پيوند اعضا و تخصص جراحی عمومی از دانشگاه رایت استیت آمریکا و دکترای پزشکی از دانشگاه علوم پزشكی تهران می باشد.

دکتر ایرج فاضل، رئیس سابق سازمان نظام پزشکی ایران، وزیر فرهنگ و آموزش عالی در دولت اول موسوی و همچنین وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت اول اکبر هاشمی رفسنجانی بود که توسط مجلس سوم استیضاح و برکنار شد و رضا ملک‌زاده جایگزین وی گردید. او تا خرداد1390، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.

وی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود. همچنین در تاریخ سوم شهریور سال1396 با کسب 209رأی، به‌عنوان رئیس سازمان نظام پزشکی انتخاب گردید. دکتر فاضل پس از سرکوب اعتراضات مردمی در سال1388 با انتشار بیانیه شدیدالحنی به انتقاد از رویه مقامات جمهوری اسلامی پرداخت. وی در آذر1388 توسط محمود احمدی‌نژاد از ریاست فرهنگستان علوم پزشکی، که مدت نوزده سال مسئولیت آن را بر عهده داشت، کنار گذاشته شد.

سوابق علمی و اجرايی ایشان شامل این موارد می باشد:

_وزير علوم، تحقيقات و فناوري

_وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

_رئيس سازمان نظام پزشكي جمهوري اسلامي ايران

_مؤسس و رئيس فرهنگستان علوم پزشكي جمهوري اسلامي ايران

_مؤسس و رئيس جامعه جراحان ايران

_مؤسس و رئيس انجمن علمی پيوند اعضاء ايران

_عضو مؤسس و رئيس انجمن پيوند اعضاي خاورميانه

_دانشیار دانشگاه رایت استیت

_عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

_مؤسس و رئیس مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران

_مدیر مسئول نشریه جراحی ایران

_مؤسس و مدير مسئول برخی مجلات و تازه های پزشکی.

دريافت نشان درجه اول دانش(1384)، برگزیده شدن به عنوان استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و تألیف مقالات بسیار در زمینه جراحی عروق و پیوند، گزیده ای از افتخارات ایشان است.

“دکتر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی از وزرای سابق بهداشت”، در مراسم تجلیل از دکتر ایرج فاضل، درمورد ایشان عنوان کرد:

«دکتر فاضل ضمن این که دانشمند، جراحی برجسته و مؤسس پیوند و رشته عروق، رئیس مجمع پیوند اعضا خاورمیانه و مؤسس انجمن‌های علمی در کشور هستند، همچنین دو رهبر در جمهوری اسلامی ایران و سه رئیس جمهور را تحت عمل جراحی قرار داده و شاگردان زیادی را تربیت کرده‌اند.

خیلی‌ها ممکن است در پزشکی مانند ایشان کارنامه درخشانی داشته باشند ولی گوهر اخلاقی ایشان نزد کمتر کسی پیدا می‌شود و به همین دلیل بنده ایشان را ستایش کرده و بسیار دوست دارم. وی در ختم جلسه، با تقدیر مجدد از مقام شایسته دکتر فاضل عنوان داشت:‌ دکتر ایرج فاضل جزو گوهرهای کمیابی است که امروز توانسته در مرتبه‌ای بالاتر از اخلاق و صد البته گرایشات فکری و سیاسی به کشور و مردم و دین خدمت کند و امیدوارم همچنان سایه‌شان مستدام باشد«گالری عکس»

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *