دكتر اسماعيل يزدیدكتراسماعيل يزدی در سال1310 در قزوین به دنیا آمد. پس از اتمام دوره های ابتدایی و متوسطه در تهران، وارد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران شد و در سال1332 با کسب رتبه اول از دانشکده دندانپزشکی فارغ التحصیل شد.

وی بورسیه دولتی تحت حمایت دانشگاه تهران را در آن سال دریافت کرد و تحصیلات خود را در ایالات متحده در دانشگاه هاروارد و دانشکده دندانپزشکی تافتس در دو رشته جراحی و پاتولوژی دهان و فک و صورت ادامه داد.

به محض بازگشت به ایران به عنوان اولین جراح فک و صورت و پاتولوژیک دهان و دندان ایران، پروفسور کمال الدین آرمین، رئیس وقت گروه آسیب شناسی دانشگاه تهران، وی را به عضویت در مجموعۀ خود و ایجاد بخش آسیب شناسی دهان و فک و صورت دعوت کرد.

بر این اساس، با کمک دکتر محسن سیاحی، رئیس وقت دانشکده دندانپزشکی و حمایت پروفسور آرمین، موفق به تأسیس بخش آسیب شناسی دهان و فک و صورت در دانشگاه تهران شد. وی یکی از بنیانگذاران بیمارستان پارس تهران نیز بود.

دكتريزدی نقش های مختلف علمی، اداری و اجتماعی مؤثر ایفا کرد. او از سال 1347 تا 1350 رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران بود.

 • همچنین،
  _انتخاب به عنوان مشاور سازمان جهانی بهداشت و یکی از اعضای برجسته علمی در آکادمی علوم پزشکی ایران،
  _پزشک معالج دکتر محمد مصدق،
  _عضو مادام العمر جامعه بین المللی جراحان دهان و فک و صورت،
  _صاحب امتیاز روزنامه میزان،
  _عضو فرهنگستان علوم پزشکی،
  _عضو شورای واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی و کمیسیون پزشکی شورای پژوهش‌های کشور،
  _اولین دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی،
  _اولین متخصص آسیب شناسی و جراحی دهان و فک و صورت بازگشته از آمریکا، و همکاری در تأسیس دانشکده دندانپزشکی قزوین، بخشی از سوابق کاری و افتخارات دکتر یزدی است.

وی پزشک حاذقی در جراحی فک و سرطان بود و پس از گذشت بیش از چهار دهه، بازنشست شد اما تا پایان عمر فعالیت های علمی و اجتماعی خود را ادامه داد. دکتر یزدی و همکارانش، انجمن ایرانی آسیب شناسان دهان و فک و صورت را نیز تأسیس کردند. او بسیاری از دانشجویان و ساکنین دندانپزشکی را آموزش داد.

با برگزاری آیین «در ستایش فرزانگی»، از دکتر اسماعیل یزدی، یکی از مفاخر دندانپزشکی کشور تجلیل شد.

در این مراسم، به گفته دکتر فریدون عزیزی، برخی از خدمات و افتخارات دکتر یزدی، شامل:

 • _تأسیس اولین مطب تخصصی محدود به طبابت در آسیب شناسی و جراحی دهان و فک و صورت در ایران(سال 1339)؛
 • _انجام اولین جراحی اُرتوگناتیک(عمل تنظیم روابط فک بالا و پایین) در ایران(سال 1339)؛
 • _راه اندازی رشته آسیب شناسی فک و دهان و صورت در ایران؛
 • _راه اندازی دوره تخصصی آسیب شناسی دهان و فك و صورت در ایران؛ راه اندازی اولین آزمایشگاه تشخیص و تحقیقات آسیب شناسی فک و دهان(سال 1345)؛
 • _پی ریزی نظام نوین آموزش دندانپزشکی(سال 1346) و انجام اولین کار پژوهشی در جهان درباره رابطه سرطان زبان و تریاک تدخینی(سال 1347) است.

دکتر یزدی كتابی جامع در دو جلد درباره «تاریخ دندانپزشکی در ایران» را تألیف کرد و بیش از 60مقاله علمی در مجلات داخلی و بین المللی نوشت.

وی به دلیل تلاش های مادام العمر، جوایز متعددی از جمله نشان درجه اول فرهنگ بورس تحصیلی ایالات متحده آمریکا و رتبه اول مدال ملی علوم را به دست آورد.

 • ویزیت دکتر مصدق در قلعه احمدآباد در دوره حصر ملاقات، توسط دکتر اسماعیل یزدی:

“من به آقای دکتر مصدق گفتم برای تعیین عفونت نیاز به بیوپسی داریم تا به طور دقیق‌تری ضایعه را تشخیص دهیم و از دفعه بعد درمان را شروع کنیم.

بعد از تزریق بی‌حسی موضعی، از ضایعه به وجود آمده در سقف دهان، نمونه برداری کردم. موقع برگشتن دیدم یک بوقلمون ذبح کرده و در صندوق عقب ماشینم گذاشتند. وقتی خارج می‌شدم آقای دکتر مصدق گفتند دفعه بعد دخترتان را هم بیاورید. ایشان تا دم در قلعه همراهم آمدند و هر چه اصرار کردم که نیایند و شرمنده‌ام نکنند، قبول نکردند. ایشان می‌گفتند مقام اطبا بالاست.

به ایشان گفتم: «انشالله هفته آینده می‌آیم و خبرهای خوب برای شما می‌آورم. نوع ضایعه که معلوم شد داروها را هم می‌آورم. ظاهراً چیز مهمی نیست.» دکتر مصدق گفتند: «امیدوارم خبر خوبی برای من بیاورید. امیدوارم سرطان باشد. من از این وضع تنهایی و زندگی خسته شدم.»

چون یکی از تخصص‌های من آسیب‌شناسی بود، نمونه برداشته شده را به بخش آسیب‌شناسی دهان و فک و صورت دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران که خود مسئول آن بودم، بردم. با انجام مراحل آزمایشگاهی و آزمایش میکروسکوپی بیماری دکتر مصدق را «ترانزیشنال کارسینوما» تشخیص دادم که معمولاً منشأ آن در فک بالا از سینوس است و از نظر رشد معمولاً ضایعه بسیار کندی است و پیشرفت سریعی ندارد.

این بیماری از مدتی قبل بوده و با ورم سقف دهان متوجه آن شدند. من نتایج آزمایش‌ها را به مرحوم دکتر آرمین، استاد صاحب‌نام و قدیمی دانشکده پزشکی تهران هم نشان دادم که ایشان نیز تشخیص را تأیید کردند.”

 • به گفته دکتر یزدی:

“من دو بار به احمدآباد رفتم. بار اول برای تشخیص و انجام بیوپسی و بار دوم برای برداشتن بخیه‌ها، بردن جواب و گزارش و صحبت با ایشان.

در ملاقات دوم دخترم نیز همراهم بود. بعد از ناهار آقای دکتر مصدق یادداشت کوچکی برای دخترم نوشتند و با امضای کاریکاتوری خودشان یک کادو به او دادند. وقتی خبر ابتلای ایشان به سرطان را دادم هیچ احساس ناراحتی نکردند.”

دکتر اسماعیل یزدی در سال1394 در گفت‌وگویی با «تاریخ ایرانی»، به این نکته اشاره کرد که:

 • “دکتر مصدق را برای رادیوتراپی به بیمارستان مهر می‌بردند اما بدلیل خونریزی معده مجدداً او را در بیمارستان نجمیه بستری کردند. همزمان زخم‌های مخاط دهان و گلو نیز تشدید شده بود. در نهایت به دلیل عود زخم معده و خونریزی شدید و عوارض دیگر، در نیمه‌های شب 14اسفند سال1345 فوت کردند. ایشان با متاستاز ضایعه سرطانی فوت نکرد بلکه در اثر خونریزی معده و احتمالاً به دلیل انتشار عفونت داخل خون درگذشتند.”

با نهایت تأسف، دکتر اسماعیل یزدی در تاریخ 22اسفند سال98 در بیمارستان پارس، تهران، به علت بیماری COVID-19 درگذشت. یاد وی در جامعه پزشکی پر جنب و جوش ایران زنده خواهد ماند.

 • _متن پیام تسلیت علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، به شرح زیر بود:

«بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون

 با نهایت تأثر و افسوس بسیار، اطلاع یافتم که برادر فرهیخته و گرامی جناب آقای دکتر اسماعیل یزدی، از اساتید برجسته و پزشکان متعهد به اصول علم و اخلاق، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و به حکم تقدیر الهی جامه از این خاکدان برگرفته و به دیدار حضرت حق شتافته است.

آن فقید سعید، افزون بر فعالیت‌های مجدانه در راستای تحقق اهداف نظام پزشکی و ارتقاء دانش ملی، تا واپسین روزهای عمر خویش مشغول طبابت و خدمتگزاری به مردم شریف ایران اسلامی بود و در موقعیت‌ها و جایگاه‌های سیاسی، اجتماعی،فرهنگی و… خدماتی شایسته و ماندگار از خود به یادگار نهاده است که بر درخشانی کارنامه آن پزشک شیدای وطن در دیوان عدل الهی خواهد افزود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده معزز و مکرم ایشان، جامعه پزشکی و دانشجویان آن مرحوم، از درگاه ایزد متعال برای روح بلند آن عزیز سفر کرده به سرای ابدی، علو درجات مسألت می‌نمایم.»

 • _در پیام تسلیت رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، غلامعلی حداد عادل، آمده است:

«درگذشت استاد ارجمند و دوست گران‌قدر، مرحوم آقای دکتر اسماعیل یزدی، سبب تأسف واندوه بسیار شد.

شادروان دکتر اسماعیل یزدی، علاوه بر تبحر و استادی در رشتۀ دندانپزشکی، از علاقه‌مندان پروپاقرص زبان فارسی علمی بود و نزدیک به بیست سال با گروه واژه ‌گزینی فرهنگستان زبان وادب فارسی همکاری داشت و عضو شورای واژه‌ گزینی فرهنگستان بود.بی‌گمان شخصیت فرهیخته و قابل احترام او از یادها نخواهد رفت.

فقدان این استاد دانشمند و خدمتگزار را به بازماندگان و دوستان و شاگردان ایشان، به‌ویژه به فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، تسلیت می‌گوییم.»

«گالری عکس»

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *