نرجس خانعلی‌زاده

نرجس خانعلی‌زاده در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۴، در کلاچای بدنیا آمد.

وی که به‌ عنوان پرستار در بخش اورژانس بیمارستان میلاد شهر لاهیجان مشغول به خدمت بود، در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۸ در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران(شیوع در دی ماه 98_ اعلام پاندمی در اسفند 98)، با عوارض مشابه ابتلا به ویروس کرونا، در حین رسیدگی به بیماران در محل کار خود از حال رفت و به زمین افتاد. وی به دلیل عوارض ریوی و تنگی نفس در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شد. نرجس خانعلی‌زاده در بعد از ظهر روز ۶ اسفند ۱۳۹۸، در بیمارستان میلاد لاهیجان درگذشت و نخستین قربانی ثبت ‌شده از میان کادر پزشکی، در شرایط همه‌گیری کروناویروس در کشورمان بود.

حواشی

ابتلای نرجس خانعلی‌زاده به ویروس کرونا را در اثر نبود امکانات ایزوله در حین رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا دانسته‌اند.  

برادر نرجس خانعلی‌زاده که در بیمارستان بر بالین خواهرش حضور داشت نیز در بیمارستان رازی رشت بستری شد.

تصویری از چهره پراضطراب نرجس خانعلی‌زاده در فضای مجازی به صورت گسترده‌ای منتشر شد که او را در زمان بستری در آی‌سی‌یو نشان می‌دهد. یکی از همکاران وی با انتشار این تصویر در اینستاگرامش نوشت:

«وقتی داشتیم می‌بردیمش آی‌سی‌یو استرس داشت. این عکس رو گرفتم و بهش گفتم می‌گیرم که وقتی خوب شدی به این روزها بخندیم. نشد بخندیم..»
 • آخرین یادداشت نرجس خانعلی‌زاده در صفحۀ اینستاگرامش، به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد. او در بخشی از این یادداشت نوشته ‌است:

“اورژانس بیمارستان امام خمینی. جایی که از کسی که تحمل دیدن دررفتگی رو نداشت آدمی رو ساخت که بهترین بیمار براش بیماری بود که دررفتگی داشت. از کسی که با دیدن خونریزی زیاد احساس افت فشار می‌کرد آدمی رو ساخت که اولین نفر دستمو گذاشتم روی آئوریسم آئورت شکمی تا برسیم به CPR، جایی که دیگر دیدن SOREهای بیمار حالمو بد نمی‌کرد. جایی که دیگه نمی‌ترسیدم با مریض HIV و سل و هپاتیت سرو کار داشته باشم. شاید باورتون نشه، ولی دیگه از مرده و مردن هم نمی‌ترسم.
کسی باورش نمیشه توی اون اورژانس شلوغ که بعضی اوقات نمیفهمیدی داری چیکار می‌کنی، انقدر درس بگیری و نترس بار بیای. ممنونم از همه همکارای خوبم که هر وقتی از ترس چیزی، جا میزدم، میومدن بهم یاد میدادن چجوری به خاطر جون بقیۀ آدما باید شجاع باشم…
حالا این صفحه از زندگی هم تموم شد و صفحه دیگه ای رو باز کردم. امیدوارم که صفحه‌های زندگیتون پر از لحظه های ارزشمند باشه.”


پس از گذشت ۲ روز از درگذشت نرجس خانعلی‌زاده، مسئولان، علت مرگ او را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نپذیرفته و آن را منوط به جواب آزمایش‌ها دانستند.
این درحالی است که نتیجۀ سی‌تی اسکن ریۀ او سفید گزارش شده و علت مرگ، کرونا اعلام شده بود.
همکاران نرجس خانعلی‌زاده مرگ او را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا دانستند.
پس از گذشت ۷ روز از مرگ نرجس خانعلی‌زاده، 12 اسفند 1398، سازمان نظام پرستاری شرق گیلان از تشخیص مثبت نتیجه تست کرونای او خبر داد.

رئیس بیمارستان میلاد لاهیجان، ضمن تأیید درگذشت وی بر اثر ویروس کرونا، ادعا کرد:«وی از قبل مشکلات تنفسی داشته.» این درحالی است که بر اساس گفته مادر نرجس و همکارانش، او هیچ بیماری قبلی‌ای نداشته‌است.

در ۷ خرداد ۱۳۹۹، کمیسیون فرهنگی بانوان شهرستان لاهیجان، از مادر نرجس خانعلی‌زاده تقدیر کرد.

در پی جان ‌باختن نرجس خانعلی‌زاده، نظام پرستاری شرق گیلان یادداشتی خطاب به رئیس بیمارستان میلاد لاهیجان منتشر کرد.
در بخشی از این یادداشت آمده‌است:

 • «از ابتدای بحران کرونا ما به ندا و حکم وجدان و سوگندی که خورده‌ایم، تمامی نواقص موجود درخصوص تجهیزات و امکانات لازم را در تمامی مراکز اعلام کردیم، در مرکز شما هم همین‌طور. ما در راه پرستاری کم «نرجس» نداده‌ایم، شاید خسته‌ایم، شاید سرفه می‌کنیم، اما ایستاده‌ایم.»

ارسلان زارع، استاندار گیلان با صدور پیامی، درگذشت نرجس خانعلی زاده و رضا کوچکی‌نیا، پزشک جان‌باختۀ اهل آستانۀ اشرفیه را تسلیت گفت.

جان‌باختن نرجس خانعلی‌زاده، موجی از واکنش‌ها و اعتراضات هنرمندان، ورزشکاران و چهره‌های نام آشنا را دربرداشت. از آن میان می‌توان به واکنش افرادی مانند: علیرضا جهانبخش و شاهین صمدپور اشاره کرد.


تصویری از آخرین نامۀ نرجس خانعلی‌زاده در زمان بستری بودن در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان، در فضای مجازی منتشر شد و بازنشر بسیار داشت.

او در این نامه نوشته‌است:

 • “عزیز دلم، خیلی اصرار کردم که بذارن بیای داخل اما می‌گن اینجا عفونیه و حق دارن. توروخدا برای (من) یه کاری بکن. یه چیزایی شنیدم؛ که اگه تنگی نفس من ادامه پیدا کنه، منو اینتوبه می‌کنن، و اینقدر گریه کردم که حد نداشت. توروخدا منو نجات بده. من می‌ترسم. اگه منو اینتوبه کنن من می‌میرم. فردا تمام مدارک پرونده‌مو کپی بگیر و به یه متخصص ریه نشون بده. تا خیالم راحت شه. ممنون که اومدی. برو خونه صدرا تنهاست.
 • دوستت دارم
 • نرجس
 • بعد نامه دستت رو بشور “
 • در مصاحبه ای پای صحبت‌های پدر نخستین شهیده خدمت، نرجس خانعلی زاده نشستیم:

 • پدر نرجس با اشاره به ارادت فرزندش نسبت به شهدا و حاج قاسم سلیمانی گفت:

«دخترم همچون‌ شهدا عاشق کار، تلاش، زحمت کشیدن و خدمت‌رسانی به مردم بود.»

«او به‌معنای واقعی کلمه مدافع سلامت بود و در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا حضور داشت. زمانی‌که نخستین بیماران کرونایی را به بیمارستان میلاد لاهیجان آورده بودند دخترم با شجاعت و بدون داشتن تجهیزات، بیمار را پذیرش کرد و شخصاً تمام کارهایش را انجام داد.»

«او یک فرشته بود که دست ما امانت بود و خدمات‌رسانی به بیماران را دوست داشت. زمانی، بیماری در قسمت سرویس بهداشتی بیمارستان لاهیجان افتاده بود که نیاز به کمک داشت و دخترم بدون کمک کسی بیمار را حمل و تخت او را آماده کرد و کارهایش را انجام داد.»

«دخترم در بحران برف اخیر و زمانی‌که تمام راه‌ها و مسیرها مسدود شده بودند، همچنان در شیفت کاری خود حاضر می‌شد. در یکی از شب‌های برفی، خانواده‌ای با بچه کوچک به‌دلیل مسدود شدن راه‌ها در لاهیجان گیر کرده بودند و دخترم با اختیارات خودش آن خانواده را در بخش ایزوله بیمارستان جای داد تا از سرما یخ نزنند.»

«نرجس عاشق کار، تلاش و زحمت کشیدن بود و به شغل خود یعنی پرستاری علاقه بسیار داشت البته قبلاً کاری اداری در یک‌ بهداری برایش مهیا شده بود اما ایشان معتقد بود که باید در شغلی که درسش را خوانده و برای آن زحمت کشیده است مشغول به‌ کار شود و تکلیف خود را انجام دهد.
او با اراده و تلاش خود در بیمارستان‌های مختلف دنبال کار گشت و آنقدر پیگیری و تلاش کرد تا اینکه توانست در شغلی که درسش را خوانده بود یعنی پرستاری مشغول به‌کار شود چون عاشق خدمت کردن به مردم و شغلش بود.»

 • وی با بیان خاطر‌ه‌ای دیگر از این شهیده گیلانی و رفتار فداکارانه‌اش در راه خدمت به مردم، افزود:

«یک بار یکی از بیماران نتوانسته بود هزینه درمان خود را در بیمارستان پرداخت کند و دخترم برای کمک به این بیمار پیشقدم شد و بدون مراجعه به کمیته امداد یا خیریه برای دریافت کمک به آن بیمار، خودش و همکارانش از حقوق خودشان هزینه درمان بیمار نیازمند را پرداخت کردند.»

 • پدر نرجس گفت:

«زمانی‌که این بیماری در کشور چین گسترش پیدا کرد و هنوز وارد ایران نشده بود همسرم به دخترم هشدار داد که این بیماری خطرناک است و شما هم در بیمارستان در معرض خطر هستی اما دخترم گفت که مردم به من نیاز دارند و باید به آنان کمک کنم.»

 • آقای خا‌نعلی‌زاده گفت:

«کسانی‌ را‌ که می‌گویند دخترم بیماری زمینه‌ای داشته به خدا واگذار می‌کنم، چون دخترم بیماری خاصی نداشته است و جانش را در راه خدمت به‌ مردم فدا کرد. دخترم راهش را انتخاب کرده بود و هرچه از او بگویم تنها ذره‌ای از صفات نیکوی اوست؛ من او را هدیه‌ای از طرف خدا می‌دانم که تقدیم راه او شد و راضی هستم به رضای خداوند.»

 • وی با بیان اینکه تابع ولایت و راه شهدا هستیم، خاطرنشان کرد:

«من نیز بیش از 35 سال در راه نظام و ولایت، کار و تلاش کردم و در دوران دفاع مقدس نیز در کوی و بَرزن و با شرکت در عملیات‌های مختلف همواره به دنبال شهادت بودم اما توفیق شهادت نصیبم نشد تا اینکه امروز دخترم در راه ولایت و خدمت به مردم به شهادت رسید.»


در ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹، همزمان با روز جهانی پرستار، ویدئویی به یاد او و سایر جانباختگان کادر درمان کرونا منتشر شد.
در این فیلم دوستان و همکاران نرجس خانعلی‌زاده از خاطرات و رفتارهای او صحبت می‌کنند.لینک دانلود


این پرستار فداکار، نخستین شهیده خدمت گیلانی شناخته شد.

در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ بخش اورژانس بیمارستان میلاد لاهیجان در استان گیلان، به نام «نرجس خانعلی‌زاده»، نامگذاری شد.

یک هنرستان در گیلان به نام شهید خدمت “نرگس خانعلی‌زاده” تجهیز و نامگذاری شد

عضو هیأت مدیره مؤسسه مهر گیتی از بازسازی، تجهیز و نام‌گذاری یک هنرستان در گیلان به نام نرگس خانعلی‌زاده، پرستار فوت شده گیلانی خبر داد.

شریعتی، عضو جامع مدرسین ادامه داد: «مقرر است تابلوی مدرسه به نام این پرستار تغییر پیدا کند. برای تجهیز آن تمام امور سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در حال انجام است و احتمالاً تا اوایل عید نوروز تابلوی مدرسه تغییر پیدا می‌کند و امور تجهیز آن تمام می‌شود.»

حجت الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضائیه، در تماس تلفنی با پدر شهیده «نرجس خانعلی‌زاده»، علو درجات و غفران الهی را برای آن مرحومه مسئلت کرد.


«گالری عکس»

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *